មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ
គ្រប់បុគ្គលិកទីវាលរបស់ CMAC តែងតែផ្លាស់ប្តូរពីកន្លែងមួយទៅកន្លែងមួយក្នុងការងាររបស់ពួកគេ។ នៅពេលដែលពួកគេបញ្ចប់ការបោសសម្អាតគ្រាប់មីន/គ្រាប់យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ នៅក្នុងចម្ការមីនមួយ ពួកគេនឹងត្រូវផ្លាស់ប្តូរទៅចាប់ផ្តើមបោសសម្អាតនៅចម្ការមីនដទៃទៀតនៅកន្លែងផ្សេងៗគ្នា ដូច្នេះជីវិតរបស់ពួកគេ និងក្រុមគ្រួសារមិនស្ថិតនៅក្នុងកន្លែងអចិន្ត្រៃយ៍នោះទេ។ អ្នកដោះមីនប្រថុយជីវិត លះបង់កម្លាំងកាយ
និងពេលវេលាក្នុងការលុបបំបាត់ការគំរាមកំហែង និងគ្រោះថ្នាក់ពីគ្រាប់មីន និងគ្រាប់យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ ក៏ដូចជាការរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សម្រាប់កម្ពុជា។ ទោះបីជាយ៉ាងណា បើក្រឡេកមកមើលខ្លួនវិញ ជីវភាពរបស់ពួកគេមានកម្រិតទាបជាងប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ក្រោយការបោសសម្អាត។ ដូច្នេះដើម្បីលើកទឹកចិត្ត CMAC បានទទួលការអនុញ្ញាតពីសម្តេចតេជោហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី បង្កើតនូវមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ (CDC)។
តាំង
មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ (CDC) ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ2014 ដែលមានទីតាំងនៅក្នុងស្រុកគាស់ក្រឡា ខេត្តបាត់ដំបង មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ មានទំហំ 1,800 ហិកតា និងមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ជីវភាពរបស់បុគ្គលិក CMAC ជាពិសេសនិវត្តជន និងជនពិការ។ មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ ផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ការតាំងទីលំនៅថ្មី កសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ និងទេសចរណ៍វប្បធម៌ ដែលតែងតែផ្តោតលើវិធីសាស្រ្តច្នៃប្រឌិត និងជឿនលឿនបំផុត។
ការតាំងទីលំនៅ
មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ បានចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ មិនត្រឹមតែដល់សមាជិកបុគ្គលិកដែលចូលនិវត្តន៍របស់ CMAC ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងដល់បុគ្គល និងសហគមន៍ដែលនៅក្បែរនោះផងដែរ។ សាលារៀន ផ្សារ ផ្លូវថ្នល់ ស្រះទឹក អាងស្តុកទឹក ប្រឡាយ លូ ដើមឈើ និងអ្វីៗជាច្រើនទៀត បានផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅ និង
នៅជិតមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ។
សកម្មភាពការងារ
មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតសម្រាប់ប្រជាជនរាប់មិនអស់ តាមរយៈការផ្តល់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗដូចជា សាលារៀន ទីផ្សារ ផ្លូវថ្នល់ ស្រះទឹក អាងស្តុកទឹក ប្រឡាយ និងប្រព័ន្ធលូ។ ជាមួយនឹងក្រុមបុគ្គលិកដែលមានសមាជិកចំនួន 9 នាក់ មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ស៊ីម៉ាក់មរតកតេជោ ធានាថាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏សំខាន់នេះ នៅតែស្ថិតក្នុងស្ថានភាពល្អប្រណិត បម្រើជាឆ្អឹងខ្នងនៃការអភិវឌ្ឍន៍ និងវឌ្ឍនភាពសហគមន៍។

All CMAC’s field staff members always move from place to place in their job. When they finish the landmine/UXO clearance in one site, they will have to move to start clearing in other sites at different places, so their lives—and the families—are not in only one area, focusing on doing certain business and developing the economy for the family. Deminers sacrifice their lives, efforts, and time in removing threat and danger from landmines and UXOs as well as in contributing to development for Cambodia. However, looking back at themselves, their livelihood is far inferior to the people in the post-clearance community. In order to encourage, or in other word to compensate, the deminers, CMAC obtained the approval by Samdech Techo former Prime Minister Hun Sen to establish a so-called CMAC Community Development Centre (CDC).
The CMAC Community Development Centre (CDC) was established in 2014, which is situated in Koas Krala District, Battambang Province, CDC spans 1,800 hectares and aims to enhance the livelihoods of CMAC staff, in particular retirees and individuals with disabilities. CDC focuses on promoting resettlement, sustainable agriculture, eco-tourism, and cultural tourism, always focusing on the most innovative and advanced approaches.
CDC contributed development not just to CMAC retired staff members but also to individuals and communities nearby. The school, market, roads, ponds, reservoirs, canals, drainages, trees and more have been beneficial to both the people residing in and near CDC.
CDC has played a crucial role in enhancing the quality of life for countless people, through the provision of essential infrastructure such as schools, markets, roads, ponds, reservoirs, canals, and drainage systems. With a dedicated team of 9 staff members, CDC ensures that this vital infrastructure remains in pristine condition, serving as the backbone of community development and progress.